Трансформація бібліотечно-інформаційного обслуговування в умовах дистанційного сервісу
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2020.3(284).17-20Ключові слова:
послуги й продукти, онлайнові технології, віртуальне середовище, інформаційно-комунікаційна діяльність, наукові комунікації, суспільство знань, дистанційне сервісне обслуговування, віддалені читачі, бібліотечно-інформаційний комплекс, електронні інформаційні ресурсиАнотація
У статті порушено проблеми, з якими стикаються сучасні бібліотекарі під час дистанційного обслуговування віддалених читачів. Нагромаджуючи власні електронні інформаційні ресурси, формуючи на їх базі цифрові інформаційні продукти (електронні каталоги (ЕК), бази даних (БД), електронні виставки тощо), чи спроможна бібліотека забезпечити повноту та якість бібліотечно-інформаційного обслуговування? Цим питанням сьогодні опікуються провідні вітчизняні й іноземні бібліотекознавці, праці яких авторки внесли до джерелознавчої бази дослідження.
Розглянуто доробок учених Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ), які простежують еволюцію наукової бібліотеки як складника світової інформаційної інфраструктури та долучаються до формування глобального інформаційного простору через радикальну зміну підходів до організації бібліотечної діяльності.
Аналізуючи бібліотекознавчі праці, авторки зауважують про брак загальноприйнятого погляду, розбіжності й недосконалість політики з проблем віртуальної трансформації бібліотечного середовища і обґрунтовують потребу виявлення й систематизації наявних форм і методів дистанційного бібліотечного сервісу та їх інтеграції на єдиній методичній і методологічній платформі.
З огляду на бібліотечну практику, авторки виокремлюють низку суперечностей між традиційними та інноваційними формами й методами бібліотечно-інформаційного обслуговування. Заходами, спрямованими на їх подолання, є вироблення єдиних методологічних принципів бібліотечно-інформаційного забезпечення в умовах дистанційного сервісу; проведення маркетингових досліджень для об'єктивного оцінювання ефективності дистанційного обслуговування з позиції віддалених користувачів; побудова алгоритму, адаптивної моделі та, зрештою, — стрункої системи бібліотечно-інформаційного забезпечення віддалених читачів в умовах дистанційного обслуговування.
Посилання
Інформаційно-комунікаційна діяльність наукових бібліотек в умовах розвитку суспільства знань : монографія / Василенко О. М., Добко Т. В., Зайченко Н. Я. та ін. ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. — Київ, 2017. — С. 232.
Коваль Т. М. Концептуальні засади інформаційно-комунікаційної діяльності наукових бібліотек (джерелознавчий аспект) / Т. М. Коваль, Л. О. Туровська // Бібліотечний форум. — 2015. — № 1. — С. 8—11.
Лобузіна К. В. Шляхи інтеграції бібліотечної діяльності до онлайнового середовища / Катерина Лобузіна // Вісник Книжкової палати. — 2012. — № 7. — С. 30—34.
Люцко Н. М. Библиотечное обслуживание в электронной среде: теоретико-методологический аспект. 2014. — Режим доступа: www.slideshare.net/nativiaa/ss-35640038 (дата обращения: 10.02.2020). — Загл с экрана.
Онищенко О. С. Проблеми адаптації бібліотек до умов цифрової культури / О. С. Онищенко // Бібліотечний вісник. — 2015. — № 6. — С. 3—7.
Соловяненко Д. В. Академічні бібліотеки в новому соціотехнічному вимірі: Частина 3. Роль академічних бібліотек в конструюванні інтегрованих інформаційних е-середовищ /
Д. В. Соловяненко // Бібліотечний вісник. — 2010. — № 6. — С. 3—17.
Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року "Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України". — Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/219-2016-%D1%80 (дата звернення: 08.01.2020). — Назва з екрана.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.