Науково-педагогічні школи в документознавчій освіті: сучасні особливості формування й розвитку
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2020.1(282).23-28Ключові слова:
документознавча освіта, непрофільна освіта, науково-педагогічна школаАнотація
У статті розглянуто особливості формування науково-педагогічних шкіл (НПШ) у документознавчій освіті на сучасному етапі. Визначено принцип єдності наукової та навчальної діяльності кафедр як основу формування науково-педагогічних шкіл у науковому та педагогічному середовищі вищої школи.
Обґрунтовано актуальність дослідження особливостей становлення та розвитку документознавчих науково-педагогічних шкіл за спеціальністю "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа", що започатковуються в умовах пропозицій освітніх послуг закладами вищої освіти (ЗВО) (у тому числі й технічного спрямування), де цей фах не входить до традиційного предметного поля підготовки фахівців.
Проаналізовано сучасні підходи до розуміння поняття "науково-педагогічна школа", наголошено на неактуальності окремих параметрів її ідентифікації.
Виявлено особливості формування та розвитку науково-педагогічних шкіл у документознавчій освіті, зокрема зауважено про наявність дихотомії наукових інтересів лідера й членів потенційної науково-педагогічної школи під час її започаткування; суперечності в принципах діяльності лідера науково-освітньої школи, відповідно до яких він має прогнозувати та проєктувати модель фахівця за спеціальністю, пропонуючи навчальний план та освітню програму університетської підготовки як представник іншої галузі знань; відсутність атмосфери наукового дискурсу з предметного поля документознавства на кафедрах, що є потенційними фундаторами науково-педагогічних шкіл із документознавчої освіти у власних закладах вищої освіти.
Наголошено на доцільності впровадження у ЗВО технічного спрямування освітньої програми "Інженер з науково-технічної інформації".
Окреслено параметри ідентифікації та чинники розвитку науково-педагогічної школи у закладі вищої освіти.
Посилання
Бахрушин В. Проблеми ліцензування освітньої діяльності у вищій освіті / В. Бахрушин. — Режим доступу: http://education-ua.org/ua/component/content/article/12-articles/1221-problemi-litsenzuvannya-osvitnoji-diyalnosti-u-vishchij-osviti. — Назва з екрана (дата звернення 23.03.2019).
Гнізділова О. Ідентифікація феномену "науково-¬педагогічна школа" / О. Гнізділова // Педагогічні науки. — 2014. — Вип. 60. — С. 76—84.
Дубова С. Науково-технічна документація: методичні рекомендації до вивчення дисципліни / С. Дубова. — Київ : Центр учбової літератури. — 2017. — 54 с.
Кравченко І. Внесок І. І. Кобиляцького в становлення і розвиток педагогіки вищої школи / І. Кравченко. — Режим доступу: ps.stateuniversity.ks.ua/file/issue_74/part_1/9.pdf. — Назва з екрана (дата звернення 23.03.2019).
Про затвердження Правил роботи архівних установ України : наказ Міністерства юстиції України від 08.04.2013 № 656/5. — Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0584-13. — Назва з екрана (дата звернення 23.03.2019).
Песоцкий Ю. С. Кто должен управлять образовательной программой вуза? (постановка проблемы) / Ю. С. Песоцкий, Н. В. Баранова // Современные проблемы науки и образования. — 2016. — № 5. — Режим доступа: https://www.science-education.ru/ru/article/view?id=25154. — Загл. с экрана (дата обращения 23.03.2019).
Стеблецький А. Л. Розвиток науково-педагогічної спільності вищого навчального закладу / А. Л. Стеблецкий // Педа-гогічна освіта: Теорія і практика. — 2017. — № 28. —
С. 73—78.
Українське документознавство (1991—2011) : наук.-допом. бібліогр. покажч. / уклад.:
М. С. Слободяник, О. А. Політова ; наук. ред. та авт. вступ. ст. М. С. Слободяник ; М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України. — Київ, 2012. — 176 с.
Хорунжий М. Науково-педагогічна школа як основа інтелектуального потенціалу університетського закладу / М. Хорунжий. — Режим доступу: https://uned.kneu.edu.ua/?page_id=303. — Назва з екрана (дата звернення 23.03.2019).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.