Київ у друкованих виданнях 1918 року
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2020.1(282).44-48Ключові слова:
художні скарби Києва, приватні мистецькі колекції, революційний вандалізм, традиції столичного самоврядування, адресно-телефонна книга, істоико-культурний довідникАнотація
Пропонована розвідка змістовно й концептуально належить до досліджень з історичного краєзнавства м. Києва. На тлі критичного аналізу періоду революцій, Першої світової та громадянської воєн авторка проводить огляд друкованих видань 1918 р., присвячених різноманітним аспектам тогочасного життя столиці. У статті використано книгодруки, що зберігаються в архівних фондах Книжкової палати України. Поміж них такі раритетні видання, як путівник Києвом, укладений відомим українським істориком К. Широцьким, наукові праці українського мистецтвознавця Ф. Ернста та історика В. Прокоповича. Зазначені видання констатують культурні здобутки Києва, демонструють їх в історичній ретроспективі, актуалізують проблему збереження пам'яток. З особливою гостротою постає питання революційного вандалізму, коли внаслідок гарматних обстрілів та вуличних боїв гинуть безцінні художні твори, предмети прикладного мистецтва, оригінальні артефакти повсякденного побуту. Спираючись на вітчизняні друковані видання 1918 р., авторка аналізує жахливі втрати унікальних художніх цінностей, зокрема приватних колекцій М. Грушевського та В. Кричевського. Наявні в архівному фонді історичні праці віддзеркалюють поширену на той час тенденцію щодо їх популяризації серед різних верств суспільства. Надзвичайно інформативним у контексті розвитку києвознавства є кишеньковий (адресно-телефонний) довідник "Весь Київ" 1918 р., що віддзеркалює різнобарвне й повноцінне обличчя столиці, починаючи від державних органів влади й закінчуючи дрібними питаннями приватного життя пересічного киянина.
Посилання
Весь Киев в кармане. — Киев : Изд-е "Книжник", 1918. — 28 с.
Ернст Ф. Київські архитекти XVIII віку / Ф. Ернст. — Київ : Вид. тов-во "Друкар", 1918. —
с.
Эрнст Ф. Художественные сокровища Киева, пострадавшие в 1918 году / Ф. Эрнст. — Киев : Изд-во "Гуро", 1918. — 20 с.
Машкевич С. Киев 1917—1920. Т. 1. Прощание с империей / С. Машкевич. — Киев : Фолио, 2019. — 198 с.
Прокопович В. Київська міліція / В. Прокопович. — Київ : Вид. тов-во "Друкар", 1918. — 13 с.
Шероцкий К. В. Киев. Путеводитель / К. В. Шероцкий. — Киев : Изд-е В. С. Кульженко, 1918. — 356 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.