Цифрова платформа книжкової індустрії
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2021.11(304).3-8Ключові слова:
Книжкова палата України, цифрова трансформація, цифровізація, книговидання, книжкова індустрія, бази даних, класифікаційна система, стандарти, бібліографіяАнотація
У статті розглянуто передумови та можливості створення Цифрової платформи книжкової індустрії (ЦПКІ) на основі баз даних Книжкової палати України, сформованих за роки незалежності, та екосистеми інформаційної взаємодії у видавничій галузі.
Наголошено, що цифровізація багатьох процесів у видавничій справі, пандемія COVID-19 та пов'язані з нею карантинні обмеження внесли суттєві корективи в технологічний устрій галузі, прискоривши цифрову трансформацію видавничої сфери. Ці чинники є основними передумовами побудови єдиної інформаційної платформи, що об'єднає видавців, бібліотеки та користувачів, забезпечивши їх якісним інформаційним наповненням і сучасними аналітичними сервісами.
Розглянуто галузевий інструментарій, що становитиме основу ЦПКІ. Це численні ресурси Книжкової палати України, що охоплюють електронні каталоги: книг, нотних, образотворчих, картографічних та електронних видань; інформаційні масиви УДК і таблиці зіставлення індексів УДК і ББК; бази даних: ретроспективної бібліографії, видавців, агентства ISBN і ISMN, статистики друку та інші.
З'ясовано нагальні проблеми, що гальмують створення ЦПКІ, зокрема модернізація локальної комп'ютерної мережі Книжкової палати України, придбання сучасного програмного забезпечення, а також розв'язання низки організаційних питань.
Посилання
Сенченко М. Центр державної бібліографії в цифрову епоху / Микола Сенченко // Вісник Книжкової палати. — 2016. — № 4. — С. 3—9.
Сенченко М. Книжкова палата України імені Івана Федорова — підсумки і перспективи / Микола Сенченко // Вісник Книжкової палати. — 2011. — № 12. — С. 3—6.
Сенченко М. Книжкова палата України: 100 років системних та інноваційних трансформацій / Микола Сенченко // Вісник Книжкової палати. — 2019. — № 1. — С. 3—7.
Сенченко М. На черзі кооперативна каталогізація / Микола Сенченко // Вісник Книжкової палати. — 1997. — № 8. — С. 3—4.
Сенченко М. Книжкова палата України : 100 років системних та інноваційних трансформацій, 1919—2018 / Микола Іванович Сенченко. — Київ : Кн. палата України, 2019. — 200 с.
References
Senchenko M. (2016). Centr derzhavnoyi bibliografiyi v cifrovu epohu. Visnik Knizhkovoyi palati, 4, рр. 3—9.
Senchenko M. (2011). Knizhkova palata Ukrayini imeni Ivana Fedorova — pidsumki i perspektivi. Visnik Knizhkovoyi palati, 12, рр. 3—6.
Senchenko M. (2019). Knizhkova palata Ukrayini: 100 rokiv sistemnih ta innovacijnih transformacij. Visnik Knizhkovoyi palati, 1, рр. 3—7.
Senchenko M. (1997). Na cherzi kooperativna katalogizaciya. Visnik Knizhkovoyi palati, 8, рр. 3—4.
Senchenko M. (2019). Knizhkova palata Ukrayini : 100 rokiv sistemnih ta innovacijnih transformacij, 1919—2018. Kyiv: Kn. palata Ukrayini.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.