Мас-медіа — засіб пізнання світу чи маніпуляція свідомістю?
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2022.3(308).20-28Ключові слова:
маніпуляція, підсвідомість, телебачення, мас-медіа, зомбування, дезінформація, інформаційний наркотикАнотація
У статті висвітлено аспекти впливу засобів масової інформації (ЗМІ) на підсвідомість людини. З'ясовано, що нині світова спільнота переходить від безпосереднього пізнання навколишнього світу до пізнання світу, опосередкованого ЗМІ, — світу віртуального, який посилено видають за реальний.
Зауважено, що сьогодні основним засобом наживи й боротьби за владу є масова дезінформація, у тому числі через ЗМІ. Нерівність у доступі до інформації та дезінформація — основа ринкових і владно-демократичних спекуляцій.
Розглянуто небезпеки, пов'язані з діяльністю мас-медіа. Зокрема, підвищення інформаційного порогу сприйняття в умовах агресивного інформаційного середовища може бути використано для явних і прихованих методів маніпуляції; засоби комунікації сприяють перетворенню людей на інформаційних наркоманів; широко використовуються техніки латентного нейролінгвістичного програмування, зомбування тощо.
У контексті впливу ЗМІ на свідомість та психіку людини проаналізовано особливості її внутрішнього світу та динаміку самосвідомості.
Визначено негативні наслідки впливу мас-медіа на користувачів і можливі способи його нейтралізації. Наголошено, що за прикладом зарубіжних країн із негативними проявами та впливами вітчизняним медіа слід боротися через вдосконалення відповідних законів, створення громадських наглядових рад при ЗМІ, посилення вимог громадських організацій і рухів до законодавчої, виконавчої та судової систем.
Посилання
Вачнадзе Г. Н. Всемирное телевидение: новые средства массовой информации — их аудитория, техника, бизнес, политика / Г. Н. Вачнадзе. — Тбилиси : Ганатлеба, 1989. — 670 с.
Сенченко Н. И. Невидимая война: психофизическое оружие / Н. И. Сенченко. — Киев : Лира-К, 2019. — 383, [1] с. : ил. — (Серия "Четвертая мировая латентная война").
Горбунов А. С. Насильственное воздействие на личность со стороны средств массовой коммуникации : автореф. дис. … канд. филос. наук / Горбунов Олександр Сергеевич ; Московський педагогический университет. — Москва, 2000. — 197 с.
Кара-Мурза С. Манипуляция сознанием / С. Кара-Мурза. — Москва : Алгоритм, 2002. — 285, [2] с.
Сенченко М. І. Мас-медіа, піар як засоби маніпуляції / М. І. Сенченко, О. М. Сенченко. — Київ : Ліра-К, 2022. — 200 с.
Дубинин И. И. Динамика обыденного сознания / И. И. Дубинин, Л. Г. Гуслякова. — Минск : Университетское, 1985. — 135 с.
References
Vachnadze G. N. (1989). Vsemirnoe televidenie: novye sredstva massovoj informacii — ih auditoriya, tehnika, biznes, politika. Tbilisі: Ganatleba.
Senchenko N. I. (2019). Nevidimaya vojna: psihofizicheskoe oruzhie. Kiev: Lira-K.
Gorbunov A. S. (2000). Nasilstvennoe vozdejstvie na lichnost so storony sredstv massovoj kommunikacii. PhD. Moskovskij pedagogicheskij universitet.
Kara-Murza S. (2002). Manipulyaciya soznaniem. Moskva: Algoritm.
Senchenko M. I. & Senchenko O. M. (2002). Mas-media, piar yak zasobi manipulyaciyi. Kyiv: Lira-K.
Dubinin I. I. & Guslyakova L. G. (1985). Dinamika obydennogo soznaniya. Minsk: Universitetskoe.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.