Генеалогічний підхід до вивчення феномену читання
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2023.1(318).11-15Ключові слова:
феномен читання, генеалогічний підхід, книгознавчі дослідження, методологія книгознавства, електронна комунікація, міждисциплінарний підхідАнотація
У статті обґрунтовано потребу розширення методологічного поля дослідження проблем читання в межах книгознавства через застосування генеалогічного підходу.
Констатовано, що феномен читання має власну історію в книгознавчому дискурсі, репрезентовану психологією та соціологією читання. Нині його вивчають у таких найперспективніших комплексних напрямах сучасної книгознавчої думки, як книжкова культура та книжкова комунікація.
Зроблено висновок, що для розуміння всіх процесів, які нині відбуваються з практикою читання в сучасних умовах, необхідним є критичний аналіз праць дослідників-гуманітаріїв, які так чи інакше порушують проблеми читання.
Зазначено, що нині дослідження читання репрезентовано різноманітними теоріями, сформованими в межах французької (феноменологічна, екзистенціалістська й постструктуралістська спрямованість), німецької (феноменологічна та герменевтична спрямованість) й американської (неопрагматична спрямованість) літературознавчих шкіл.
Розглянуто спробу застосування генеалогічного підходу до аналізу феномена читання в електронну добу німецько-американським філософом, теоретиком літератури та істориком культури Гансом Ульріхом Гумбрехтом. Спроби пояснити особливості читацьких практик в електронну добу він шукає в генеалогічних передумовах і насамперед у змінах, що відбуваються в "соціальних конструкціях часу". Учений робить висновок щодо проблематичності прогнозів стосовно майбутнього читання. Вихідним пунктом, від якого слід відштовхуватися, на його думку, є зосередження уваги на тих специфічних інституційних і хронотопічних умовах, за яких електронна революція розпочалася. Підсумовано, що лише вивчивши сутнісні риси електронної комунікації, зможемо наблизитися до розуміння процесів, які відбуваються / відбудуться з книгою та читанням у майбутньому.
Посилання
Гумбрехт Х. У. Будущее чтения? Воспоминания и размышления о генеалогическом подходе / Х. У. Гумбрехт. — Режим доступа: https://magazines.gorky.media/nlo/2014/4/budushhee-chteniya-br-vospominaniya-i-razmyshleniya-o-genealogicheskom-podhode.html. — Загл. с экрана.
Гумбрехт Х. У. Чтение для настроения? Об онтологии литературы сегодня. / Х. У. Гумбрехт. — Режим доступа: https://magazines.gorky.media/nlo/2008/6/chtenie-dlya-nastroeniya-ob-ontologii-literatury-segodnya.html. — Загл. с экрана.
Павић М. Кутија за писање / М. Павић. — Bеоgрrаd : Dеrеtа, 1999. — 171 с.
Introductiоn // A History of Reading in the West (Studies in Print Culture and the History of the Book) / Edited by Guglielmo Cavallo and Roger Chartier. — Amherst : University of Massachusetts Press, 1999. — P. 1—36.
Rabot C. From Print to Digital: A Revolution in the Order of Speeches / Cécile Rabot et Roger Chartier Symbolic // Biens Symboliques, Symboliques Goods. — Mode of access: http://journals.openedition.org/bssg/479. — Title from the screen. — DOI: https://doi.org/10.4000/bssg.479.
Foucault M. Neitzsche, Genealogy, History. In Language, Counter-Memory, Practice: Selected Essays and Interviews / M. Foucault ; edited by D. F. Bouchard. — Ithaca : Cornell University Press, 1977. — 240 р.
Grafton A. The Humanist as Ready / A. Grafton // A History of Reading in the West (Studies in Print Culture and the History of the Book) ; еdited by Guglielmo Cavallo and Roger Chartier. — Amherst : University of Massachusetts Press, 1999. — P. 179—212.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.