Розвиток інтегрального підходу в методології наукових досліджень і соціальній практиці
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2023.10(327).19-25Ключові слова:
інтегральний підхід, методологія, природа інтеграції, параметри інтеграції, методика інтегрального підходу, цілі інтеральних досліденьАнотація
У статті розглянуто теоретичні та методичні аспекти інтегрального підходу. Зазначено, що нині склалися передумови додаткової методологічної рефлексії. Актуальність теми пов'язана з потребою осмислення змін, що відбуваються в поняттєвому полі інтеграції як процесу та стану за досягнення цілісності структурних утворень і систем, зокрема соціальних. Визначено основний склад поля поняття "інтеграція", який не обмежується номінативними аспектами, але потребує розширення через системні, комунікативні, процесуальні та просторові параметри.
Інтеграцію розглянуто не як розвиток, а як функціональний механізм у процесі еволюції систем, склад і функціонування якого залежить від рівня взаємодії в системі. Продемонстровано, що інтеграція відбувається поступово, у міру накопичення потенціалу об'єднання елементів у будь-якій системі. Доведено, що потенціал інтеграції забезпечується розвитком сукупної наявності її якісних і кількісних параметрів інтеграції, зокрема в соціальній системі та її підсистемах. Наголошено на важливості розвитку інтегральної методології для становлення інтегрального соціального мислення й свідомості.
Запропоновано ввести теорію та практику інтегрального підходу до освітнього процесу й підготовки фахівців (педагогів, менеджерів, науковців), а також використовувати в поширенні положень інтегрального світогляду поміж широкої аудиторії.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.