Розвиток національної стандартизації у сфері архівної справи
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2025.4(345).38-44Ключові слова:
національна стандартизація, архівна справа, міжнародні стандарти, гармонізація стандартів, методи затвердження стандартівАнотація
У статті простежено історичні й організаційні аспекти розвитку стандартизації у сфері архівної справи. Окреслено вагому роль Українського науково-дослідного інституту з архівної справи та документознавства в розвитку національної стандартизації на етапі її становлення. Визначено важливість функціонування технічного комітету ТК 144 "Інформація і документація" в розробленні стандартів з інформаційної, бібліотечної й архівної справи. Особливу увагу приділено статистичному аналізу чинних стандартів в архівній галузі. Визначено динаміку ухвалення чинних національних стандартів з архівної справи, основні типи стандартів, їх тематичну спрямованість і методи ухвалення гармонізованих стандартів. На основі моніторингу каталогу національних стандартів і кодексів усталеної практики, анотованого переліку стандартів із бібліотечної справи та суміжних галузей виявлено, що станом на 2024 р. у сфері архівної справи функціонує 33 стандарти. Найбільше ухвалених стандартів пов'язано зі специфікою матеріальної основи архівних документів та їх зберіганням, також маємо певну частку термінологічних стандартів — 5. Досліджено, що серед чинних стандартів в архівній галузі домінують гармонізовані стандарти, ухвалені на основі стандартів ISO. Констатовано, що в Україні для гармонізації міжнародних і регіональних стандартів в архівній справі використовують обидва методи прийняття нормативних документів: метод перевидання (65%) і метод підтвердження (35%). Зроблено висновок, що в Україні сформовано достатню базу стандартів з архівної справи, репрезентовану як національними стандартами, розробленими вітчизняними технічними комітетами, так і стандартами, гармонізованими з міжнародними й регіональними нормативними документами
Посилання
Артамонова С., Одинока Л. Національні стандарти з архівної та бібліотечної справи як основа уніфікації технологічних процесів у діяльності науково-довідкових бібліотек архівних установ. Студії з архівної справи та документознавства. 2009. Т. 17. С. 49—57.
Архівні стандарти і рекомендації : вебсайт Державної архівної служби України. URL: https://archives.gov.ua /ua/new-архівні-стандарти-і-рекомендації/.
Дніпренко В. І. Прийняття методом підтвердження національних стандартів України в сфері інформаційної, бібліотечної та архівної справи. Інформація, комунікація та управління знаннями в глобалізованому світі : зб. матеріалів Третьої міжнар. наук. конф., м. Київ, 14—16 травня 2020 р. / упоряд. Л. Ф. Грінберг, М. М. Ці¬лина. Київ, 2020. С. 182—183.
ДСТУ 1.7:2015. Правила та методи прийняття міжнародних і регіональних нормативних документів. Вид. офіц. Київ, 2015. IV, 30 с.
Калінічева Г. І., Романовський Р. В. Міжнародні стандарти у сфері архівної справи та керування доку-ментаційними процесами: проблеми гармонізації в Україні. Архіви України. 2015. № 4. С. 54—73.
Каталог національних стандартів і кодексів усталеної практики : вебсайт Національного органу стандартизації ДП "УкрНДНЦ". URL: https://uas.gov.ua/standards-catalog/categories.
Литвинська С. Гармонізація українських національних стандартів серії "Інформація та документація" з міжнародними й європейськими: здобутки і перспективи. Безпека інформації. 2012. № 2. С. 33—47.
Попова Л., Хромов А. Стандартизація у сфері архівної справи: міжнародний досвід та проблеми гармо-нізації в Україні. Адміністративне право і процес. 2021. № 4. С. 5—19.
Стандарти з бібліотечної справи і суміжних галузей (чинні станом на 01.07.2024 р.) : анотований перелік. Київ, 2024. URL: https://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004932.
Христова Н. Стандартизація в архівній справі: проблеми та перспективи. Студії з архівної справи та документознавства. 2004. Т. 12. С. 75—77.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.