Ремедіація книги в аудіовізуальному мистецтві на прикладі відеоігор
DOI:
https://doi.org/10.36273/2076-9555.2023.12(329).11-16Ключові слова:
ремедіація, книга, медіакультура, відеогра, ремедіація книги, аудіовізуальне мистецтво, медіаАнотація
У статті проаналізовано явище ремедіації книг крізь призму теорії американських дослідників Дж. Болтера та Д. Грузіна. На підставі статистичних даних щодо місця книги в житті українців підтверджено думку про те, що нині вона не посідає головного місця в дозвіллі сучасного споживача, водночас більшість популярних медіа книгу ремедіює.
Аудіовізуальне мистецтво є мультимедійним за визначенням, тобто таким, якому притаманна ремедіація. Серед видів сучасного аудіовізуального мистецтва було обрано відеоігри як найбільш технологічний приклад. На основі проаналізованих досліджень автор дійшов висновку, що науковці не зосереджували увагу на зв'язку особливостей ремедіації книг у відеоіграх.
З'ясовано, що частота ремедіації книги відеогрою залежить від жанру, крім того, в іграх, де механіка домінує над сюжетом, цей процес відбувається рідше. Форма ремедіації в таких відеоіграх умовна та більше стосується інтерфейсу гри. У сюжетоцентричних відеоіграх ремедіація тяжіє до безпосередності взаємодії з книгою.
Під час дослідження виявлено та проаналізовано й інші чинники ремедіації, що не входили до початкової сфери інтересів, — сетинг (середовище) гри та перспектива погляду гравця. Ремедіація книги частіше реалізується у відеоіграх, які відбуваються у фентезійному архаїчному або сучасному сетингу, тоді як у футуристичному — рідше. Визначено, що важливим чинником, який може впливати на спосіб ремедіації книги не менше за жанр, є перспектива погляду гравця. Іграм від першої особи притаманне уникнення гіпермедіальності у взаємодії з ігровим світом; найчастіше такий метод використовують у відеоіграх із технологією віртуальної реальності.
Посилання
Bolter J. D., Grusin R. Remediation: Understanding new media. Cambridge, Mass : MIT Press, 1999. 295 p.
DiPietro M. Author, Text, and Medievalism in The Elder Scrolls. Digital Gaming Re-imagines the Middle Ages. [S. l.]. 2013. P. 216—227. URL: https://doi.org/10.4324/9780203097236-27 (date of access: 29.11.2023).
Egenfeldt-Nielson S., Smith J. H., Tosca S. P. Understanding Video Games: The Essential Introduction. [S. l.] : Routledge, 2007. 304 p.
Greenwood F. The Girl at the Center of the World: Gender, Genre, and Remediation in Bishōjo Media Works. Mechademia. 2014. Vol. 9. P. 237—252.
Infographic: Americans' Favorite Video Game Genres. Statista Daily Data. URL: https://www.statista.com/chart /24700/favored-video-game-genres-in-the-us/ (date of access: 20.11.2023).
Peel J. "The narrative had to be baked into the corridors": Marc Laidlaw on writing Half-Life. Rock Paper Shotgun. URL: https://www.rockpapershotgun.com/the-narrative-had-to-be-baked-into-the-corridors-marc-laidlaw-on-writing-half-life (date of access: 20.11.2023).
Stahie A. Playing with and Reading Books in The Elder Scrolls V: Skyrim. ResearchGate. URL: https:// www.researchgate.net/profile/Andreea-Stahie/publication/374031838_Playing_with_and_Reading_Books_in_The_ Elder_Scrolls_V_Skyrim/links/650ad94082f01628f0342a51/Playing-with-and-Reading-Books-in-The-Elder-Scrolls-V-Skyrim.pdf. (date of access: 23.11.2023).
Волосевич І., Щуренкова А. Звіт за результатами всеукраїнського соціологічного дослідження "Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання". Київ : Український інститут книги, 2020. 178 с.
Ворожейкін Є. Візуальні стратегії сучасної екранної культури: філософсько-антропологічний аспект : дис. … канд. філос. наук : 09.00.04. Київ, 2018. 210 с.
Читання в Україні — Ukrainian Reading and Publishing Data 2018. Ukrainian Reading and Publishing Data 2018. URL: https://data.chytomo.com/chytannya-v-ukrayini/ (дата звернення: 20.11.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Надсилаючи авторський оригінал статті в редакцію, автор тим самим дає згоду на використання його персональних даних для публікації в журналі, а також на розміщення статті в електронній версії журналу на веб-сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 17 жовтня 2012 року № 1111 "Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".
Авторський оригінал має бути завершеним твором і не може доопрацьовуватись автором після прийняття редакцією.
Статті, що не відповідають викладеним вимогам, або містять не всі елементи (наприклад, без індекса УДК), редакцією не приймаються. Оригінали, не прийняті до опублікування, авторам не повертаються.
Редакція має право робити редакційні правки, які не впливають на смисл тексту. Правки узгоджуються з автором.
Публікація статей в журналі безоплатна. Авторський гонорар не виплачується й авторський примірник не надається.
Автори, які хочуть придбати журнал, зазначають це в листі при надсиланні матеріалів до редакції, вказавши електронну адресу для надсилання рахунку за примірник журналу. Отримати примірник можна після надходження коштів на рахунок Книжкової палати. Без попереднього замовлення придбати примірник журналу не можна.